Umelá inteligencia predstavuje významnú transformáciu pre sektor videohier.

Zdá sa, že videohry sú na pokraji revolúcie. Vzostup umelej inteligencie skutočne otvára nové cesty pre kreativitu v hernom priemysle, ale predstavuje aj významné výzvy pre budúcnosť pracovných miest a duševného vlastníctva.

Táto dilema je predmetom mnohých debát na Gamescom, podujatí profesionálneho herného priemyslu. Konverzačné roboty s vysokou odozvou, automatické generovanie obrázkov, kódu alebo dokonca herných scenárov – herný sektor čoraz viac prijíma tieto systémy, ktoré využívajú umelé neurónové siete a umožňujú tak vylepšené možnosti učenia.

Americký elektronický gigant Nvidia v máji krátkou videoprezentáciou predstavil ACE, program pre vývojárov, ktorý im umožňuje „nasadzovať inteligentné postavy“ do svojich hier. Hráči sa už neobmedzujú na interakcie pozostávajúce z niekoľkých riadkov automatického dialógu, ale vďaka AI, ktorá funguje na rovnakom princípe ako ChatGPT, môžu teraz konverzovať s postavami v hre vybavenými mikrofónom. Rovnako ako Nvidia, mnohé spoločnosti v tomto odvetví napredujú v tejto oblasti, aby vytvorili hry viac pohlcujúce. To by však mohlo potenciálne ohroziť určité úlohy v rámci štúdií, ako napríklad koncepčných umelcov, ktorých úlohou bolo práve pretvárať nariadenia dizajnérov do obrazov.

Okrem toho môže používanie týchto technológií naraziť na chúlostivú otázku duševného vlastníctva. Umelá inteligencia je trénovaná na už existujúcich obrázkoch alebo textoch, ktoré sú niekedy chránené. V súčasnosti nie je jasný právny štatút obrázkov generovaných AI, no stále majú prísť ďalšie zmeny. Inžinier umelej inteligencie známy ako Julien Millet je presvedčený, že „AI skutočne mení celú hru pre priemysel videohier“.

Photo Credits : Photography INA FASSBENDER / AFP© 

With ETX / DailyUp

Najpopulárnejšie hry

Zatvoriť

Výsledky vašeho vyhledávání